steksz.hu

Mi a megoldás, ha nem tudom fizetni a hitelemet?

Mi a megoldás, ha nem tudom fizetni a hitelemet?

Hiába vettük fel a legnagyobb körültekintés mellett a hitelünket, előfordulhat, hogy jelentősen megváltoznak az anyagi körülményeink és hirtelen komoly nehézséget okoz az addig menetrendszerűen törlesztett tartozás részleteinek további fizetése. Munkahely elvesztése, egy komolyabb kezelést igénylő, hosszabb betegség, vagy bármilyen hasonló, váratlan helyzet könnyen vezethet akár átmeneti, akár hosszú távú fizetési nehézséghez. Mutatjuk milyen lehetőségeink adódnak ilyen helyzetben. 

A törlesztési nehézség kétségkívül kellemetlen állapot, kétségbe esni viszont nem szabad, hanem az adott helyzetben a legjobb megoldás megtalálásra kell törekedni. Ehhez nem lehetünk passzívak, hanem érdemes felvenni a kapcsolatot a bankkal, hogy elébe menjünk a problémának és még a kezdeti szakaszban törekedjünk egy mindkét fél számára elfogadható megoldásra. A bplegal.hu összeszedte, milyen lehetőségek jöhetnek szóba.

  •  Felelős gondolkodásra, ha előre tervezünk és azt látva, hogy fizetési nehézségek várhatóak, igyekszünk megoldást találni a problémára. Alapvetően a bankok érdeke is a fizető ügyfél, ezért érdemes minél korábban felvenni velük a kapcsolatot és jelezni feléjük fizetési gondjainkat. Ebben a szakaszban még megoldást jelenthet a hitel átstrukturálása, egyfajta könnyítés az adós számára. Több lehetőség is van, kérdés, melyik jelenti a legjobb megoldást. Szóba kerülhet a futamidő meghosszabbítása, ami összességében kisebb havi törlesztőrészleteket jelenthet, ugyanakkor előfordulhat, hogy ezzel együtt a teljes visszafizetendő tartozás összege növekedni fog. Vegye fel a kapcsolatot a bankkal, de az sem árt, ha felkeres egy ügyvédet vagy egy megbízható pénzügyi tanácsadót, aki a részletek ismeretében előállhat valamilyen kedvező megoldási javaslattal.
  • A hitelkiváltás egy már meglévő hitelünk lecserélése egy újabb, kedvezőbb feltételű konstrukcióra. Például egy másik hitelintézettől felvett kölcsönnel törlesztjük fennálló tartozásunkat, hogy aztán az új banknak fizessük a havi részleteket. Jellemzően a kedvezőbb feltételek miatt választják az adósok ezt a megoldást: ez lehet a futamidő meghosszabbítása az eredeti konstrukcióhoz képest, a kisebb összegű részletfizetés vagy a kedvezőbb kamatozás.
  •  

    Az adósságrendezés azoknak az adósoknak jelent segítséget, akiknek egyidejűleg több hiteltartozásuk is van, akár különböző bankok irányába. Több hitel esetén az ezekből eredő adósságok kiváltása történik meg az adósságrendezés formájában. Innentől kezdve csak az új bank felé kell majd fizetni, amely amellett, hogy egyszerűbb és kevesebb adminisztratív terhet jelent, a tartozások is átláthatóbbak, egyszerűbben nyomon követhetőek lesznek. Mivel több bank szolgáltatásai helyett egyetlen pénzintézetnél kell törleszteni, könnyen csökkenhetnek a járulékos költségek, mint a több számlavezetési díjból adódó kiadások.

  • Ha nem, vagy nem teljes összegben fizetünk meg egy részletet, akkor a bank minden bizonnyal késedelmi kamatot számít fel. A részletfizetések késedelme akkor vezet további következményekhez, amennyiben a tartozás 90 napot meghaladóan eléri a mindenkori minimálbér törvényben meghatározott összegét: ilyenkor ugyanis sor kerülhet a hitel felmondására, az adós adatai pedig bekerülnek a Központi Hitelinformációs Rendszer nyilvántartásába. Éppen ezért nagyon fontos, hogy folyamatosan törlesszen annyit, amennyit a pillanatnyi lehetőségei megengednek, hiszen, mint láthatta, nem mindegy, hogy mekkora összegű lejárt tartozásról beszélünk. Ha a másodállás megoldást fog jelenti erre a problémára, akkor a legfontosabb, hogy addig is tartsa a tartozást a minimálbér szintje alatt és mindig fizessen meg a lehető legmagasabb összeget a hitelintézet felé. A komplexingatlan.com-nál kiemelt szaktudással rendelkeznek a „bedőlt” ingatlanok kezelésében, a bajba jutott hitelesek megmentésében.

Related Articles