A közel-keleti válság miatti bizonytalanság nyomán a forint-euró árfolyam a 400-as szint felett maradt, ami csak egy-két százalékos gyengülést jelentett, de lélektani határt vitt át a jegyzés – számolt be róla a novekedes.hu.
A közép-keleti válság kiéleződése, egy Izrael-Irán közötti esetleges háború kitörésének és az olaj drágulásának veszélye – egy hét alatt 9,5 százalékkal ment fel az olaj ára – ismét a 400 feletti tartományba gyengítette a forintot, emellett a megjelent gazdasági hírek sem túl rózsásak.
A hazai GDP növekedési kilátásokat erősen árnyalja, hogy kedvezőtlen adatok jelentek meg az elmúlt hónapokban az ipar, a visszaeső beruházásokról, az építőipar gyengébb teljesítményéről, miközben a legfőbb exportpiacunk, Németország is sok problémával küszködik. Ráadásul a mezőgazdaság és az élelmiszeripar teljesítményét az aszály és a szélsőséges időjárás húzza le.
Az MNB legutóbbi Inflációs Jelentése már csak 1-1,8 százalékos idei bővülést vesz alapul a tavalyi recesszió után. Az Európai Unió még mindig 19 milliárd euró, Magyarországnak járó forrást blokkol.
A forinton sokat segítene egy gyors megállapodás az uniós források legalább egy újabb részének a felszabadításáról, ami lökést adhatna a beruházásoknak, így az építőiparnak is.
A következő időkben a forint számára a legnagyobb kockázati tényező
- a közel-keleti válság eszkalálódása,
- az olajár további drágulása,
- az amerikai választások kimenetele,
- a hitelminősítők döntései, illetve
- a nagy jegybankok kamatdöntései lehetnek.